Z pewnością zgodzisz się ze mną, że rodzaj noska w butach odgrywa niebagatelną rolę. Wpływa nie tylko na wygląd danej pary, ale i na wygodę oraz optyczny kształt sylwetki. W szpilkach w szpic z powodzeniem wydłuższysz nogi, a w botkach square toe wizualnie zmniejszysz stopy. Poznaj wszystkie typy nosków w butach!

Nie dla każdej stopy przeznaczone są buty w szpic. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak uniknąć uczucia dyskomfortu.

Rodzaje nosków w butach

Buty z okrągłym noskiem

buty z okrągłym noskiem

Okrągły nosek jest jednym z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych. Zdaniem specjalistów, ma również pro-zdrowotny wpływ na nasze stopy. Buty z zaokrąglonym noskiem nie uciskają palców, dzięki czemu z łatwością unikniesz otarć i niewygody. Obuwie o tym fasonie z pewnością zda egzamin u pań z szerokimi i dużymi stopami. Jeśli należysz do ich grona, wybieraj spośród czółenek czy botków z okrągłym noskiem. Więcej praktycznych porad w tym temacie, znajdziesz w szczegółowym artykule mojej redakcyjnej koleżanki: Buty z okrągłym noskiem – dla kogo będą najlepsze?

Buty z migdałowym noskiem

Kolejnym, choć nieco mniej popularnym rodzajem noska jest migdałowy. Jak prosto się domyślić, wyglądem przypomina migdał, nie jest więc ani w pełni okrągły ani szpiczasty, łagodnie zwęża się ku nasadzie. Półbuty o tym kształcie wyróżniają się niesamowitą elegancją, a na dodatek pasują niemal do każdej stopy. Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego obuwia, odsyłam Cię do wpisu, z którego dowiesz się, jaki masz rodzaj stopy.

Buty z noskiem w szpic

Buty z noskiem w szpic od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. A to dlatego, że optycznie wydłużają i wysmuklają nogi. Ponadto z łatwością spotęgujesz ten efekt, wybierając szpilki w szpic w cielistym odcieniu albo w kolorze rajstop. Jest tylko jedno „ale”. Jeśli masz szeroką stopę, buty ze zwężonym noskiem mogą (choć nie muszą!) Cię uwierać oraz powodować dyskomfort. Aby mieć pewność, że trafisz z wyborem, zerknij do jednego z naszych eksperckich tekstów: Buty w szpic – komu będą pasować?

Obalamy mit

Wbrew powszechniej opinii, to nieprawda, że buty w szpic optycznie wydłużają stopę. Jeśli wybierzesz model na obcasie, uzyskasz wręcz odwrotny efekt.

Buty z kwadratowym noskiem

Square toe to aktualnie najmodniejszy rodzaj noska w butach. Wiele na ten temat pisała moja redakcyjna koleżanka, polecam Ci w szczególności jeden z jej artykułów: Square toe, czyli najnowszy trend butów z kwadratowymi noskami. Opisywany fason obuwia ma szereg różnych zalet. Po pierwsze: nie uciska palców, a drugie: ostro ścięty nosek optycznie skraca stopy.

Zagłosuj, który rodzaj noska u butów jest Twoim ulubionym!

Który typ noska u butów wolisz? Live

 • Okrągły
  0% 0 / 41
 • Migdałowy
  0% 0 / 41
 • W szpic
  0% 0 / 41
 • Kwadratowy
  0% 0 / 41

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.