W tym artykule:
Versace – historia imperium modowego Gianniego i Donatelli
Niezwykła historia chłopca, wychowanego w krawieckiej pracowni swojej mamy, opowiada o Giannim Versace – twórcy marki, którą zna cały świat. Lata 80. to początek włoskiego imperium, które w 1997 roku ma stracić swojego założyciela. Czternaście lat od stworzenia jednego z najważniejszych domów mody, Gianni zostaje zastrzelony, a twarzą marki i główną projektantką zostaje jego ukochana siostra – Donatella Versace.
Znana z luksusu i dużej odwagi, z jaką projektował Gianni, dziś marka Versace podtrzymuje maksymy jej założyciela. Donatella kontynuuje dziedzictwo brata, utrzymując projekty w bogatym i barokowym stylu, ale nadając im charakterystycznego dla projektantki, rockowego akcentu. Poznaj historię włoskiego rodzeństwa, którego dziedzictwo łączy w sobie fortunę, talent, zapał i tragedię.
Versace – talent Gianniego, spryt Donatelli i przedsiębiorczość Santo
Mimo że historia włoskiego giganta, jakim jest dom mody Versace, rozpoczyna się od małego, utalentowanego chłopca, który dorastał w pracowni krawieckiej, to na sukces i prestiż marki złożyło się też rodzeństwo Gianniego. Sam Gianni już w wieku 10 lat zaprojektował pierwszą sukienkę.
Miłość do projektowania zaprowadziła go do Mediolanu, gdzie w 1972 roku dostał propozycję stworzenia własnej kolekcji ubrań. Kilka lat później powstały podwaliny domu mody Versace, w którego rozwój zaangażowało się rodzeństwo mistrza: Donatella Versace – młodsza siostra i muza Gianniego wzięła na swoje barki reklamę brandu, z kolei starszy brat, Santo Versace, dbał o finanse włoskiego imperium. Tak rozpoczęła się historia jednego z najpotężniejszych domów mody na świecie.
Meduza, siła, przepych i bogactwo
Styl Gianniego był inny niż wszystko to, czym do tej pory charakteryzowali się wielcy projektanci. Ubrania włoskiego mistrza cechowały się przepychem, luksusem i bogactwem. Projektant interesował się architekturą, a najbardziej inspirowała go era baroku i zwierzęta. Jego ubrania były ekstrawaganckie, oryginalne, wzorzyste i jedyne w swoim rodzaju.
Gianni VersaceNie chcę być jak Chanel z jednym charakterystycznym kostiumem. Chcę ubierać kobiety, które mają u swoich stóp cały świat. Świat doświadczeń, świat mody.
Zobacz też: 7 rzeczy, które zawdzięczamy Coco Chanel >>>
Znakiem rozpoznawczym wielkiego brandu stała się głowa meduzy, która miała symbolizować kobiecość i pewność siebie. W wydaniu domu mody Versace mitologiczny potwór nie przerażał, a uwydatniał jedne z najważniejszych dla projektanta cech świata mody: seksapil i zmysłowość.
Versace zapoczątkował kult top modelek lat 80. i 90.
Gdzie indziej jak nie na wybiegu Versace można było spotkać młodziutkie Naomi Campbell, Kate Moss, Claudię Schiffer, Carlę Bruni czy Lindę Evangelistę? To właśnie Gianni zapoczątkował tzw. kult supermodelek, a jego pokazy mody stały się czymś więcej niż tylko prezentacją najnowszych kolekcji. Zaczęły być elementem popkutury, gwiazdy zasiadały w pierwszych rzędach, na ściankach pojawiały się największe sławy tamtych czasów. Sam Gianni przyjaźnił się Madonną, Eltonem Johnem czy Księżną Dianą. Z czasem imperium odzieżowe przeobraziło się w jeden z najpotężniejszych brandów na świecie i rozrosło o perfumy, domowe akcesoria i luksusowe hotele.
Zabójstwo Gianniego
15 lipca 1997 roku świat obiegła smutna wiadomość o śmierci wielkiego mistrza. Tuż przed bramą swojej willi, Gianni Versace został zastrzelony przez seryjnego zabójcę, który notabene kilka dni później popełnił samobójstwo. Po śmierci projektanta to właśnie młodsza siostra, Donatella, objęła ster domu mody Versace. Nieśmiało zaczęła projektować w duchu stylu, który wykreował jej brat. Świat już doskonale wiedział, kim jest – znana z platynowych włosów, opalenizny i mocnego makijażu, na przestrzeni lat była przygotowywana przez Giannego do przejęcia imperium.
Donatella Versace przejmuje imperium brata
Po latach niepewności, strachu przed porażką i walki z nałogiem, Donatella Versace pewnie stanęła na nogi, uwierzyła w siebie i zamiast obsesyjnie naśladować projekty brata, zaczęła dodawać do nich swoje trzy grosze. Zyskała niezależność i odcięła się od krytyków. Dzisiaj młodsza siostra Gianniego prowadzi wielkie imperium modowe z wielkim rozmachem i gigantycznym sukcesem. Dowodem na to są wciąż pełne gwiazd pokazy, wybiegi przepełnione najwybitniejszymi modelkami i długotrwałe przyjaźnie z innymi projektantami.
Za Donatellą stoi sztab wpływowych i silnych kobiet, a Versace idzie z duchem czasu. Projektantka wciąż przyjaźni się z supermodelkami lat 80. i 90., ale jej imperium modowe wspiera cała masa największych modelek naszego pokolenia.
Gianni VersaceTrudno sprowadzić Versace tylko do jednej rzeczy, za to łatwo odnaleźć ducha Versace w każdej.
Siostrzano-braterska siła rodzeństwa doprowadziła ich do stworzenia jednego z największych modowych gigantów wszech czasów. Wraz ze śmiercią mistrza Gianniego, biznes przejęty przez młodszą siostrę dalej kwitnie, a Donatella Versace pozostaje wierną następczynią spuścizny swojego brata.
Ikona wpisu: Photo by Venturelli/WireImage