Na pytanie zawarte w tytule trudno odpowiedzieć nie nawiązując do historii powstania tych butów. Buty emu pochodzą z Australii, ojczyzny surferów, dla których plaża to drugi dom. Stworzone dla nich buty miały być wykonane z naturalnych materiałów, które, pomimo nieprzemakalności, będą dodatkowo chłodzić lub ogrzewać stopę, w zależności od potrzeby. Do ich produkcji niezbędny był zatem materiał o naturalnej termoregulacji – idealnym okazała się wełna merynosów.

Chcesz wiedzieć więcej o tych kultowych butach? Czytaj dalej!

Właściwości wełny merynosów

Wybór wełny pozyskiwanej z owiec rasy merynos nie był przypadkowy. Ten naturalny materiał posiada właściwości sprawiające, że oryginalne buty emu są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale przede wszystkim sprawdzają się w każdych warunkach.

Wełna owiec rasy merynos ma unikalne właściwości

Właściwości wełny merynosów:

  • owce rasy merynos zamieszkują górzyste obszary Nowej Zelandii, gdzie temperatura waha się od +30ºC do -30ºC, dlatego ich wełna ma nadzwyczajne zdolności termoregulacyjne – przy wysokiej temperaturze chłodzi ciało, a przy niskiej je ogrzewa;
  • wełna merynosów pochłania wilgoć w ilości stanowiącej 35% jej masy, dzięki czemu, w przeciwieństwie do tego typu butów wykonanych z innych materiałów, te z prawdziwej wełny merino są znacznie mniej podatne na przemakanie;
  • dzięki łuskom, które pokrywają włókna merynosowe i tworzą pory, wełna merino jest przewiewna, co pozwala na dobrą wentylację stóp;
  • wełna merynosów regeneruje się w kontakcie z tlenem, dlatego ma właściwości samoczyszczące, ale nie oznacza to wcale, że nie musisz o nie dbać!;
  • zawartość naturalnych tłuszczów w wełnie merino sprawia, że trudno ją ubrudzić;
  • wełniane włókna merynosów tworzą środowisko, w którym nie namnażają się bakterie, dlatego noszenie tych butów w zimie jak i latem na gołą stopę jest higieniczne;
  • wełna merynosów jest przyjemna w dotyku i elastyczna;
  • organiczna wełna merino jest materiałem naturalnym, który bez problemu ulega biodegradacji.

Skąd nazwa „emu” zamiast „merynos”?

Skoro buty typu emu są tak mocno związane z owcami rasy merynos, nazwa nawiązująca do gatunku ptaków może wprawiać w konsternację. Jednak jest na to dobre uzasadnienie!

Emu to australijskie ptaki. Są wysokie, poruszają się dumnie i z dużą szybkością. Ci, którzy mieli okazje je obserwować mówią, że te zwierzęta nigdy nie robią kroku wstecz. Dodatkowo są w stanie przetrwać w bardzo trudnych warunkach.

Cechy tego australijskiego ptaka odzwierciedlają wartości pierwszej firmy na świecie produkującej buty emu, i właśnie dlatego nazwa tego gatunku stała się jednocześnie nazwą marki. Dziś nazwą emu nazywane są wszystkie buty tego typu.

Czy wiesz, że…?


Logo marki Emu Australia wygląda jednocześnie jak ślad pozostawiony przez australijskiego ptaka emu i splot cienkiej wełny merynosów.

Buty emu – do czego przeznaczone?

Butom emu żadna (nie)pogoda jest straszna – odpowiednio zaimpregnowane przetrwają w śniegu, deszczu oraz słońcu. Twoje stopy przy każdej pogodzie będą czuły się w nich komfortowo, ze względu na właściwości termoregulacyjne i antybakteryjne tego naturalnego materiału.

Pamiętaj jednak, że buty emu nie są obuwiem sznurowanym, które możesz dopasowywać do swojej stopy tak, by utrzymywało ją praktycznie w nienaruszonym miejscu. Właśnie dlatego, pomimo swojej wytrzymałości na różne warunki atmosferyczne, buty emu nie sprawdzą się przy górskich wycieczkach. Z powodzeniem możesz jednak zakładać je na co dzień. Wytrzymałe i ponadczasowe buty emu znajdziesz w sklepie internetowym eobuwie – wybieraj między fasonami i kolorami, jeśli chcesz by były do Ciebie jak najlepiej dopasowane!

Buty EMU AUSTRALIA
389.00zł219.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
389.00zł219.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
439.00zł229.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
439.00zł239.00zł
Śniegowce EMU AUSTRALIA
859.00zł469.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
769.00zł419.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
639.00zł339.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
809.00zł439.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
809.00zł439.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
559.00zł309.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
559.00zł309.00zł
Buty EMU AUSTRALIA
389.00zł229.00zł

Autor

Ewelina Gajoch

Fanka mody high fashion, która na co dzień wybiera jednak ponadczasowy, francuski styl, inspirując się paryskimi influencerkami. Prywatnie miłośniczka sztuki, w szczególności malarstwa Edwarda Hoppera, podróży na każde dystanse i Harry'ego Pottera.