Twój ulubiony model sneakersów już się wysłużył, a półbuty ze skóry mają o jedną zmarszczkę za dużo? W takich chwilach rodzi się zasadne pytanie: co zrobić ze starymi butami? Nie podejmuj pochopnej decyzji, wyrzucając obuwie do kosza. Są sposoby, dzięki którym z łatwością zmienisz oblicze zużytych butów. Dowiedz się więcej!

Customizacja to tylko jedna z propozycji, jak wykorzystać podniszczone obuwie. Ten artykuł z pewnością Cię zaskoczy!

Co zrobić ze zużytymi butami?

Renowacja i pielęgnacja starych butów

Zacznę od tego, że pozory mogą mylić. Nie raz myślałam, iż moje znoszone buty nadają się tylko i wyłącznie do kosza. Wyblakły kolor cholewki czy zszarzała podeszwa skutecznie zniechęcały mnie do ich noszenia. Często się zdarza, że buty, a już w szczególności skórzane, odzyskują dawną świeżość po zastosowaniu profesjonalnych preparatów, m.in. kremów, wosków czy past w kolorze. Więcej o samodzielnej pielęgnacji obuwia piszemy w innych artykułach na blogu. Już dziś sprawdź, jak pastować buty oraz czym czyścić skórę naturalną.

if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6e1530861e2' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Jeśli nie chcesz samemu podejmować się wyzwania, skorzystaj z usług profesjonalistów. Na rynku istnieją rozliczni renowatorzy obuwia. Z jednym z magików od butów, bo chyba tak można ich nazwać, rozmawia mój redakcyjny kolega Szczepan Radzki. Naprawdę warto posłuchać!

Customizacja butów

Opatrzyły Ci się już stare sneakersy, ale nie chcesz się ich pozbywać? Jest na to świetna rada! Coraz większą popularnością cieszy się tzw. custom butów. Wystarczy trochę cierpliwości i zacięcia, by odmienić oblicze znoszonych białych trampków. Chcesz wiedzieć, jak personalizować obuwie za pomocą prostych metod DIY? Szereg ciekawych pomysłów i praktycznych wskazówek znajdziesz w tych artykułach:

Zmiana przeznaczenia

Jeśli wciąż nie wiesz, co zrobić ze starymi butami, po prostu zmień ich przeznaczenie. Możesz przekształcić odświętny model na podwórkowy lub, korzystając z poradników internetowych, przerobić zużyte obuwie na… doniczkę czy karmnik dla ptaków. W sieci nie brak artykułów, jak dać przedmiotom drugie życie. Wystarczy tylko odrobina kreatywności! Jedną z ciekawszych polskich projektantek, tworzącą modę ze zużytych elementów, jest Anna Kubisz.

Recykling butów

Recykling to ostatnio gorący temat. Coraz większą wagę przywiązujemy do ekologii czy zakupów w myśl filozofii slow fashion. Jedna z najpopularniejszych marek sportowych, jaką jest Nike, przetwarza stare buty na materiał do budowy bieżni, boisk, kortów tenisowych czy placów zabaw. Zamiast wyrzucać zużyte obuwie do kosza na śmieci, poszukaj miejsc w swojej okolicy, gdzie można je oddać.

Czy wiesz, że…?

Nike przetwarza stare buty na materiał do budowy bieżni i boisk.

A jeśli sam rozglądasz się za butami przyjaznymi środowisku albo pochodzącymi właśnie z recyklingu – wskocz na eobuwie i przejrzyj zróżnicowany asortyment! Przypominamy, że zwrot w naszym sklepie jest całkowicie darmowy.

Buty MERRELL
379.00zł
Półbuty MERRELL
399.00zł209.00zł
Buty MERRELL
379.00zł
Buty NIKE
499.00zł
Buty NIKE
379.00zł
Sneakersy ECCO
549.00zł439.00zł
Buty NIKE
849.00zł
Sneakersy PUMA
249.99zł199.99zł
Sneakersy KANGAROOS
189.00zł129.00zł
Buty NIKE
679.00zł
if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6e153094a33' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.