Poprawia nastrój, efektywnie spala tkankę tłuszczową oraz dobrze wpływa na pracę mózgu i serca – bieganie to sport, który można uprawiać niezależnie od pogody i wieku (ale zawsze z należytą rozwagą!). Jeśli się zastanawiasz, jakie buty do biegania damskie pomogą Ci zacząć przygodę ze sportem, jesteś w dobrym miejscu. Naszą ekspertką jest pasjonatka aktywności na łonie natury – Joanna Śleboda.
Jakie damskie buty do biegania, ubrania i akcesoria uczynią Twój trening wygodnym i bezpiecznym? Takie, które staną się Twoją drugą skórą! Przeczytaj serię porad wspaniałej lazy.fighter!
Buty do biegania damskie: jakie wybrać na start?
Jak mówi Joanna Śleboda, buty do biegania to podstawa i pierwsza rzecz, od której powinniśmy zacząć, kompletując strój do joggingu. Dlaczego? Lazy.fighter zauważa, że: podczas biegu wykonujemy średnio od 150 do 170 kroków na minutę. Oznacza to, że dokładnie tyle samo razy uderzamy o podłoże, a nasze stopy w pierwszej kolejności muszą przyjąć siłę tych uderzeń.
Już na początku naszej przygody z bieganiem powinniśmy się zaopatrzyć w profesjonalne obuwie sportowe, przeznaczone do uprawiania tej aktywności (zapominając o zwykłych sneakersach czy trampkach). Co dają buty do biegania damskie? Joasia tłumaczy: przede wszystkim zapewniają komfort w trakcie aktywności i pozwalają na naturalne przetaczanie się stopy w każdej fazie ruchu. Ponadto ich budowa działa korzystnie na dynamikę biegu.Kluczowa jest również amortyzacja, dzięki której mniej odczujemy skutki treningów. Co jeszcze warto wiedzieć? Buty do biegania damskie i męskie są stworzone z przewiewnych materiałów, które odprowadzają ciepło i wilgoć, co docenimy szczególnie w gorące dni.
Buty do biegania damskie – jaki rozmiar wybrać?
Jak podpowiada Joanna Śleboda: Przed podjęciem decyzji o zakupie butów biegowych dla kobiet, dobrze pamiętać o paru rzeczach. Jedną – niesamowicie kluczową – jest dobór rozmiaru. Podczas biegu nasze stopy “rosną”. Co to właściwie oznacza? W czasie tego typu aktywności wykonujemy dużą liczbę kroków w krótkim czasie i uderzamy o podłożę z większą siłą niż np. podczas marszu. Sprawia to, że stopa w bucie “pracuje” inaczej i potrzebuje po prostu więcej miejsca. Z tego powodu warto kupić buty do biegania o co najmniej jeden rozmiar większe! Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych i bolesnych otarć, a nawet utraty paznokci czy innych przykrych urazów.
Warto o tym pamiętać, mierząc obuwie w domu czy w sklepie. Nasza ekspertka radzi, aby zmierzyć długość stopy (ubranej w skarpetkę sportową) przy pomocy kartki papieru i ołówka oraz dodać do niej wspominany zapas. A jak zyskać pewność, że but, który mamy na nodze, jest dobry? – Możesz przesunąć stopę maksymalnie do przodu buta i spróbować wsunąć palec wskazujący między piętę a zapiętek buta. Palec powinien wejść bez oporu, wtedy mamy około 1 cm zapasu, który jest niezbędnym minimum (można nawet pokusić się o 1,5 cm).
Jakie buty do biegania damskie po asfalcie, a jakie w terenie?
Drugą kwestią jest przeznaczenie buta. Na rynku jest wiele różnych modeli, więc czasem ciężko o szybką decyzję. Jak tłumaczy lazy.fighter–podstawowy podział zaczynamy od rozróżnienia butów do biegania po nawierzchniach utwardzonych (asfaltowe) i do biegania w terenie (buty terenowe, zwane też trailowymi). Istnieje też coraz liczniejsza grupa butów przeznaczonych zarówno na asfalt jak i łagodny teren, jakim są parkowe ścieżki czy ubite leśne dukty.
Buty na asfalt mają gładki bieżnik i są dość lekkiej konstrukcji. Stawia się w nich na wygodę i przewiewność cholewki. Natomiast buty w teren mają wyraźny bieżnik i w tej kwestii potrafią być zróżnicowane: od łagodnego bieżnika przeznaczonego do biegania w suchych warunkach i w niewymagającym terenie, po mocno agresywny: przeznaczony do treningów na bardziej wymagających szlakach.
Damskie buty do biegania a typ stopy
Masz wątpliwości, jakie damskie buty do biegania sprawdzą się akurat na Twoją stopę? Takie, które nie zaburzą jej naturalnej pracy! Co to oznacza? –Producenci obuwia biegowego najczęściej dzielą swoje buty na damskie i męskie. Dodatkowo większość butów ma konstrukcję przeznaczoną do odpowiedniego rodzaju stopy: neutralnej, pronującej lub supinującej. Określenia te oznaczają sposób, w jaki przetaczamy stopę podczas biegu. Dobrze jest znać swój typ stopy i dowiedzieć się, czy nie potrzebujemy dodatkowego wsparcia dla naszych stóp.
Jak sprawdzić to w prosty sposób? W pierwszej kolejności możesz sięgnąć po swoje stare, znoszone buty i sprawdzić, które miejsca są najbardziej wytarte. Jeśli jest to wewnętrzna krawędź podeszwy – masz stopę pronującą, jeśli zewnętrzna – jesteś supinatorem. Stopa neutralna zetrze zewnętrzną część pięty i środek śródstopia. Więcej praktycznych informacji znajdziesz w tekście >>> Pronacja i supinacja – sprawdź czy potrzebujesz butów ze stabilizacją.
Jakie buty do biegania damskie dla początkujących?
Jak celnie zauważa Joanna Śleboda: początkującego biegacza może przytłoczyć ilość dostępnych modeli i spora rozbieżność cenowa. Na start warto zdecydować się na buty typowo treningowe z dobrą amortyzacją, której będziemy szczególnie potrzebować podczas naszych pierwszych przebieżek. Polecam zakup butów, które dobrze sprawdzą się zarówno na asfalcie, ale też i w łagodnym terenie, jakim są parkowe alejki czy leśne ścieżki.
Dla siebie wybrałam model Hoka Challenger 7, który posiada delikatny bieżnik i świetną amortyzację. Dzięki czemu bez problemu mogę biegać po odcinkach asfaltowych, jak i cieszyć się treningiem w pobliskim parku.
Damskie buty do biegania Hoka, Nike, New Balance czy adidas znajdziesz w asortymencie sklepu eobuwie.pl:
Czy buty do biegania mają termin ważności?
Tak, choć może to niektórych dziwić. Lazy.fighter wyjaśnia: buty biegowe nie są wieczne. Określa się, że obuwie należy wymienić po przebiegnięciu w nich 500-800 km w zależności od modelu i wagi biegacza. Nie oznacza to, że buty rozpadają się po tym dystansie. Tracą jednak swoje właściwości, zużywają się i nie dają nam takiego wsparcia, jakiego potrzebujemy. Warto zapisywać sobie “przebiegi” swoich butów. Wielu z nas w jakiś sposób rejestruje swoje treningi, czy to za pomocą zegarka czy aplikacji. W części znanych aplikacji sportowych można dodać swoje buty do zakładki “sprzęt” i po zakończonym treningu przypisać je do poszczególnych aktywności. Kilometry z tych aktywności sumują się i dzięki temu wiemy, ile “nabiegane” mają nasze buty.
Pamiętajmy, że aby cieszyć się swoimi butami biegowymi jak najdłużej, powinniśmy używać ich tylko do biegania. Nie zabierajmy ich na inne aktywności! Kiedy masz wrażenie, że nie spełniają już swoich funkcji, zamiast na treningi możesz je zakładać na spacery. Bez wątpienia zużyte buty biegowe to jedne z najlepszych butów spacerowych czy do przysłowiowych prac w ogródku.
Odzież do biegania damska – jaka najlepsza? Diabeł tkwi w szczegółach
Chociaż to buty są kluczowym i podstawowym elementem stroju każdego biegacza, to jednak ubrania, jakie wybieramy, nie pozostają bez znaczenia. Na jaką odzież do biegania dla kobiet warto się zdecydować? Joasia przypomina, że ważna jest nie tylko część wierzchnia: w przypadku pań niezwykle ważną rolę odgrywa biustonosz. Chcąc uniknąć bólu i pogorszenia kondycji naszych piersi, powinnyśmy wybierać staniki z mocnym wsparciem i w odpowiednio dobranym rozmiarze. Doskonałą propozycją są staniki Shock Absorber czy sportowa propozycja od marki Triumph.
Jak ubrać się do biegania w zależności od temperatury?
Zanim przystąpimy do kompletowania naszego stroju damskiego na jogging, warto zerknąć na termometr. Co radzi nasza ekspertka i miłośniczka aktywności na świeżym powietrzu? – Zazwyczaj początkujący biegacze mają tendencję do ubierania się za ciepło. Przyjmuje się, że biegacz powinien dodać 10 stopni do temperatury panującej obecnie na dworze i do takiej temperatury dobrać strój. Dlaczego? Podczas biegu nasze ciało się nagrzewa i już po kilkuset metrach powinniśmy czuć, że jest nam coraz cieplej, ale nie przegrzewamy się. Im mocniejszy czeka nas wysiłek, tym lżejszy powinien być nasz strój. Po jakimś czasie sami już intuicyjnie będziemy wiedzieli, jak się ubrać do biegania w zależności od pogody.
Zaznaczę, że na początku naszej przygody z bieganiem będziemy się dość mocno pocić ze względu na wysokie tętno. Z czasem, przy regularnych treningach, nasza forma się poprawi i będziemy w stanie biegać na „niższym tętnie”, a nasz organizm będzie się dzięki temu mniej nagrzewał. Na wiosenne bieganie będziemy coraz częściej wybierać po prostu lekką, letnią odzież, ponieważ temperatury są już na tyle wysokie, że będzie nam ciepło już od progu drzwi naszego domu.
Koszulka do biegania damska: jaka najlepsza?
Wybierając odzież do biegania powinniśmy sugerować się tym, z jakich materiałów została ona wykonana. Najlepsze są tkaniny techniczne, lekkie i przewiewne. Wygoda staje się naszym priorytetem. Bardzo dużo ciepła oddajemy przez górną część ciała, dlatego dobór odpowiedniej koszulki jest tak ważny. Sami zauważymy, że zamieniając koszulkę bawełnianą na koszulkę biegową, odczujemy większy komfort termiczny, a materiał o wiele szybciej wyschnie i nie będzie „kleił się” do ciała– wyjaśnia lazy.fighter.
Damskie spodnie do biegania: jakie wybrać?
Wiesz już, jak wybrać damską koszulkę do biegania? Czas przejść do dolnej części garderoby: – Spodnie, w których zamierzamy biegać, również powinny być wygodne. Przede wszystkim nie mogą się zsuwać w trakcie biegu. Na rynku dostępne są spodnie wiązane w pasie, jak również z szeroką taśmą i wysokim stanem. Większość biegaczy i biegaczek wybiera przylegające do ciała legginsy, które dają dużą swobodę ruchu i zachowują się jak druga skóra. Coraz więcej modeli ma kieszonki na zamek w pasie oraz kieszenie na udach, co jest niewątpliwie dużą zaletą i pozwala zabrać ze sobą niezbędne przedmioty czy schować telefon do jednej z kieszonek.
Im robi się cieplej, tym krótsze będziemy zakładać spodnie. Legginsy są dostępne w kilku długościach: ⅞ (nad kostkę), ¾ (poniżej kolana), nad kolano i na końcu szorty. To, jaką długość wybierzemy, zależy ostatecznie od naszych preferencji i tego, w jakim fasonie czujemy się najlepiej.
Skarpetki do biegania: niedoceniany element garderoby
Często niedocenianym elementem garderoby biegacza są skarpetki. Jak wyjaśnia Joanna: specjalistyczne modele są szyte w taki sposób, by zapewnić stopie jak największy komfort, zapobiegać otarciom w newralgicznych miejscach, amortyzować wstrząsy, a nawet poprawiać cyrkulację krwi dzięki zastosowaniu kompresji. Dodatkowo wykonywane są z materiałów szybkoschnących. Tyle niesamowitych cech może mieć jedna para skarpetek!
Co ubrać do biegania zimą?
Bieganie w okresie jesienno-zimowym nie brzmi zbyt zachęcająco. Za oknem jest szaro, dni są coraz krótsze, a zimny wiatr wdziera się pod ubrania. Czy warto wówczas rezygnować z treningu? Oczywiście, że nie. Jak głosi obiegowe przysłowie: nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednia odzież. A co radzi nasza ekspertka? –Zima to idealny czas do biegania! Dlaczego? Chłód może stać się naszym sprzymierzeńcem. Biegając w zimne dni mamy o wiele większy komfort termiczny niż latem, kiedy szybko robi się gorąco i trudno złapać oddech.
Dobierając strój, nadal posługujemy się metodą +10 stopni do aktualnej temperatury. Oznacza to, że wciąż nie musimy zakładać dużej ilości warstw, by czuć się komfortowo. Pamiętajmy, że nawet zimą możemy się przegrzać. W większość dni wystarczą nam ulubione legginsy i bluza do biegania. Warto pomyśleć o rękawiczkach i o czapce lub opasce, którą zasłonimy uszy i czoło. Na szyję idealny będzie tak zwany komin, którym możemy zasłonić usta, by nie wdychać zimnego powietrza, zwłaszcza w początkowej fazie biegu.
Kiedy temperatury spadną już naprawdę nisko, albo wtedy kiedy nasza tolerancja na zimno jest mniejsza, mamy do dyspozycji ocieplane legginsy, które sprawią, że nie będziemy czuli zimnych ukłuć mrozu na skórze. Pod bluzę biegową możemy założyć bieliznę techniczną z długim rękawem, która dodatkowo nas otuli i odprowadzi wilgoć na zewnątrz jeszcze bardziej poprawiając komfort termiczny.
Jaka kurtka damska do biegania zimą?
Moim ulubionym elementem stroju na bieganie w zimne dni jest zdecydowanie kurtka typu wiatrówka. Ten niepozorny kawałek materiału potrafi zdziałać cuda, mimo że wydaje się tak delikatny i cienki. Uchroni nas przed dopływem zimnego powietrza do spodnich warstw odzieży, a także zabezpieczy przed delikatnym deszczem. Dodatkowo zdjęta może zostać zwinięta do niewielkich rozmiarów i schowana do kieszeni bluzy czy do pasa biegowego.Kompletując strój do biegania zimą, warto również pomyśleć o grubszych skarpetkach oraz butach do biegania damskich z membraną (np. Gore Tex ™), które zabezpieczą przed wilgocią.
Akcesoria do biegania damskie – mali pomocnicy
Opaski i czapki do biegania dla kobiet
Jednymi z najważniejszych akcesoriów do biegania są niewątpliwie nakrycia głowy. Co w tej kwestii podpowiada Joanna Śleboda? –Sama najczęściej korzystam z opasek, które ochraniają uszy zimą i wchłaniają pot z czoła upalnym latem. Opaski przeznaczone do biegania wykonane są ze specjalnych materiałów, dzięki którym przez cały trening będziemy się czuli komfortowo i nawet, jeśli opaska cała przemoknie, nie będziemy tego szczególnie mocno odczuwać. Inną opcją są czapki z daszkiem, bardzo lubiane przez biegaczy trenujących w terenie. Ciekawym rozwiązaniem są opaski połączone w daszkiem. W upalne dni zapewniają lepszą wentylację głowy, a także rzucają cień na twarz biegacza.
Pasy biegowe – do czego służą?
Kiedy wybieramy się na trening, zazwyczaj chcemy zabrać ze sobą telefon. Do rejestrowania biegu, słuchania muzyki czy po prostu dla bezpieczeństwa. Moim ulubionym sposobem na transport telefonu są bez wątpienia pasy biegowe. Dobrze dobrany pas staje się największym przyjacielem biegacza. Nie musimy biec z telefonem w dłoni czy upychać go w kieszonkę spodni. W przeciwieństwie do popularnych nerek, pasa biegowego praktycznie nie czujemy podczas biegu. Wiele pasów jest na tyle pojemnych, że oprócz smartfona pomieszczą jeszcze klucze od domu, przekąskę, miękką butelkę z piciem, a nawet cienką kurtkę, której aktualnie nie potrzebujemy.
Softflask – co to za butelka i jaką wybrać?
A skoro mówimy o pasach i tym, co można w nich upchnąć, to nie wyobrażam sobie (szczególnie w okresie wiosenno-letnim) wyjść na trening bez picia. I tu na scenę wkracza miękka butelka zwana softflaskiem. Wykonana jest z miękkiego tworzywa, dzięki czemu kurczy się w miarę jak ubywa płynu. Bidony tego typu mają dzióbki typu „gryzak”, czyli napój płynie z nich tylko wtedy, kiedy delikatnie naciśniemy zawór zębami, chcąc się napić. Nic nie przecieknie! Softflaski są dostępne w wielu pojemnościach i każdy biegacz znajdzie odpowiedni rozmiar.
Jak widzisz: buty, ubrania i akcesoria do biegania nie powinny być przypadkowe, a przed ich zakupem trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. W eobuwie.pl masz szeroki wybór damskich butów do biegania, a na MODIVO znajdziesz odzież i akcesoria dla kobiet do joggingu.
Jak podsumowuje nasza ekspertka Joanna Śleboda: jedno jest pewne: bieganie nie jest łatwe. Zwłaszcza na początku. Bywa frustrujące i kapryśne. Ale kiedy już je pokochamy, kiedy wejdzie nam w krew… stanie się uzależniające. Będzie świetną formą spędzania wolnego czasu, dbania o siebie. Do biegania można się przekonać i nawet z wielkiej niechęci przejść do wielkiej pasji. Gdyby dwa lata temu ktoś mi powiedział, że w ciągu roku przebiegnę 4 półmaratony (w tym dwa górskie), nie uwierzyłabym! Nie jestem szybkim biegaczem, ale czy to odbiera mi prawo do radości z biegania i stawiania sobie coraz wyższych celów? Jeśli zrobimy to z głową, bez nakładania na siebie nadmiernej presji, możemy osiągnąć naprawdę wiele.
Joanna Śleboda – notka biograficzna
Joanna Śleboda: od 2018 roku pasjonatka roweru. Uprawiam głównie tak zwane kolarstwo romantyczne – moim celem jest odkrywanie nowych miejsc, fotografowanie ich i kolekcjonowanie wspomnień. Nie unikam brania udziału w rywalizacji sportowej, a najbardziej dumna jestem z udziału w Ultra Race Roztocze, gdzie przejechałam 350 km na rowerze i dotarłam do mety jako czwarta kobieta. Mam apetyt na start w innych zawodach ultra na dystansie 500 km. W listopadzie 2022 roku podjęłam kolejną próbę zaprzyjaźnienia się z bieganiem, tym razem udaną! Za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie biegowe mogę uznać start w Zimowym Półmaratonie Gór Stołowych i to w górach zostawiłam swoje serce. Cały czas mam głowę pełną pomysłów jeśli chodzi o mój sportowy rozwój. Prywatnie staram się pogodzić życie rodzinne, pracę zawodową, sportową pasję i prowadzenie profilu na Instagramie jako @lazy.fighter
Buty do biegania damskie Nike, Hoka, New Balace, adidas i wiele innych:
Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze Strony oznacza, że zgadzasz się na korzystanie z niej. Więcej informacji
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.