Negatywny wpływ soli drogowej, rozsypywanej na ulicach miast każdej zimy, w pierwszej kolejności widzisz na butach, na których zostawia biały osad. Jak usunąć sól z butów skórzanych, by nie tylko wyglądały estetycznie, ale też nie uległy zniszczeniu poprzez jej wniknięcie pomiędzy włókna materiału? Znamy na to sposoby!

Zdradzić Ci sekret walki z solą na butach? Otóż to bardzo proste – nie działaj doraźnie, a systematycznie.

Sól na butach skórzanych

Sól drogowa to nic innego, jak niemal czysty chlorek sodu. Stosowana jest jako środek do rozmrażania zalegającego śniegu i lodu, by drogi i chodniki nie były zagrożeniem dla kierowców i pieszych. Jaki wpływ może mieć na Twoje skórzane buty?

Chlorek sodu odbarwia zarówno skórę licową jak i zamszową, zamieniając nawet wysokiej jakości obuwie w niezdatne do chodzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest nie tylko doraźne czyszczenie zabrudzonego nią obuwia, ale i wcześniejsze przygotowanie butów na zimowy sezon.

Skuteczne usuwanie soli na skórzanych butach

Jak wyczyścić zatem skórzane buty z soli? Walkę z tą zimową zmorą można podzielić na dwa rodzaje działań:

1. Zapobieganie:

  • impregnacja – pamiętaj o impregnowaniu skórzanego obuwia przed zimowym sezonem. Dzięki temu buty będą odporne na wilgoć i przemakanie, a tym samym – na przedostawanie się soli do włókien materiału. Powtórz ten proces kilka razy w trakcie zimy – optymalna częstotliwość to co miesiąc -by wzmocnić efekt działania impregnatu;
  • wazelina lub tłusty krem – jeśli nie zakupiłeś jeszcze impregnatu, w celu zabezpieczenia butów przed zimą możesz użyć wazeliny kosmetycznej lub tłustego kremu typu Nivea i posmarować nim buty na całej powierzchni. W ten sposób sól nie będzie przywierała do skóry.

2. Czyszczenie:

  • profesjonalne środki czyszczące – w asortymencie naszego sklepu internetowego znajdziesz profesjonalne produkty czyszczące, które pomogą w pozbyciu się uporczywej soli na obuwiu. To sposób zdecydowanie najbardziej skuteczny i bezpieczny dla butów!
if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f649b67333dc' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

W internecie znajdziesz mnóstwo porad dotyczących czyszczenia butów domowymi sposobami. Pamiętaj jednak, że jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem jest sięgnięcie po profesjonalne preparaty.

Uwaga!

Zacieki z soli na skórzanych butach staraj się usuwać jak najszybciej – im dłużej pozostaną niezmyte, tym trudniej będzie je usunąć.

Uwaga!
Opisane rady zawsze sprawdzamy na własnym obuwiu. Może się jednak zdarzyć, że opisane w treści sposoby nie zawsze zadziałają skutecznie, co może skutkować uszkodzeniem obuwia. Pamiętaj, że opisywane w treści artykułu rozwiązania i porady stosujesz na własną odpowiedzialność, a powyższy tekst nie może być podstawą do ewentualnej reklamacji.

Autor

Ewelina Gajoch

Fanka mody high fashion, która na co dzień wybiera jednak ponadczasowy, francuski styl, inspirując się paryskimi influencerkami. Prywatnie miłośniczka sztuki, w szczególności malarstwa Edwarda Hoppera, podróży na każde dystanse i Harry'ego Pottera.