Jeśli bieganie jest Twoją pasją, od treningów nie odstraszą Cię zapewne ani jesienne deszcze, ani śnieżne zaspy czy zimowe mrozy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ta pora roku stawia miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu wyższe wymagania. Zadbać należy przede wszystkim o dobre buty do biegania zimą, w których trening będzie nie tylko przyjemny, ale także bezpieczny.

Dotychczas nie zwracałeś na to większej uwagi lub przed Tobą dopiero pierwsze treningi w zimowych okolicznościach przyrody? Chętnie podpowiem Ci, jakie buty najlepiej sprawdzą się w takich warunkach.

Zimowe buty do biegania – po pierwsze przyczepność!

Dobre buty biegowe, niezależnie od pory roku, powinny zapewniać odpowiednią przyczepność. Podeszwy modeli bo biegania zwykle składają się z kilku warstw, których grubość czy amortyzacja zależą od rodzaju i przeznaczenia obuwia oraz predyspozycji i preferencji biegacza.

Jeśli biegasz po asfaltowych, miejskich drogach, teoretycznie możesz używać tych samych butów, co wiosną czy latem. Jednak w praktyce nawierzchnia, nawet na dobrze znanej Ci trasie, zimą może zmienić się nie do poznania. Kałuże, zalegające liście czy śnieg – w takich warunkach zazwyczaj używane przez Ciebie obuwie może nie zdać egzaminu. Zimowe buty do biegania powinny posiadać podeszwę o dobrej przyczepności, jaką zapewnia choćby wysokiej jakości guma.

Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku treningów za miastem. Podeszwa w butach do biegania po twardych nawierzchniach nie będzie dobrze trzymać się zabłoconych czy ośnieżonych tras. Jeśli zatem często trenujesz w lesie lub na polnych drogach, zaopatrz się w model z mocnym bieżnikiem, który będzie mógł „wgryźć” się w podłoże. Z kolei na oblodzonych nawierzchniach, np. w górach, niezbędne są buty do biegania z kolcami, które pomagają zachować przyczepność nawet w trudnych warunkach.

Cholewka, która zapewni Ci komfort cieplny

Na pierwszy rzut oka, cholewka w butach do biegania zimą niewiele różni się od modeli przeznaczonych na letnie miesiące. Jednak pierwsze z nich zwykle posiadają siateczkę o trochę gęstszym splocie, dzięki czemu lepiej utrzymują ciepło, a dodatkowo zwiększają odporność obuwia na wilgoć. Kupując buty biegowe na zimę zwróć też uwagę, by było w nich wystarczająco miejsca na grubszą skarpetę.

Membrana w butach do biegania zimą – tak czy nie?

Ważnym elementem, charakteryzującym buty do biegania zimą, jest obecność membrany. Najpopularniejszą, a zarazem najczęściej stosowaną w przypadku obuwia technologią jest membrana Gore-Tex. Dobrze chroni ona stopy zarówno przed niskimi temperaturami, jak i wilgocią, więc umożliwia komfortowe treningi niemal w każdych warunkach. Jednocześnie pozwala skórze oddychać, przez co nie musisz martwić się o przegrzanie.

Ważne!
Pamiętaj, że szczelność w obuwiu z membraną działa w obie strony. Jeśli zatem będziesz biegać podczas intensywnego deszczu i woda dostanie się do butów od góry, trudniej będzie Ci je wysuszyć.

Wiatr, deszcz, śnieg i niskie temperatury nie będą Ci straszne, jeśli w sportowej garderobie zrobisz miejsce na dobre buty do biegania zimą. Sprawdź, jakie modele obuwia biegowego damskiego i męskiego przygotowaliśmy na eobuwie.pl i zadbaj zarówno o komfort, jak i bezpieczeństwo treningu!

Zobacz wybrane damskie buty do biegania:

Buty COLUMBIA
429.00zł299.00zł
Buty SALOMON
569.00zł459.00zł
Buty ASICS
399.00zł
Buty ASICS
299.00zł
Buty Reebok
199.00zł
Buty ASICS
549.00zł
Buty ASICS
249.00zł
Buty ASICS
349.00zł
Buty ASICS
299.00zł
Buty ASICS
299.00zł
Buty adidas
229.00zł

Zobacz wybrane męskie buty do biegania:

Buty NIKE
649.00zł
Buty SALOMON
529.00zł369.00zł
Buty Reebok
199.00zł
Buty Reebok
199.00zł
Buty ASICS
629.00zł
Buty ASICS
319.00zł
Buty ASICS
549.00zł
Buty ASICS
349.00zł
Buty ASICS
319.00zł
Buty ASICS
399.00zł

Autor

Ewa Majchrzak

Fanka stylu casual i trampek. W jej szafie królują biel, czerń i pastele. Prywatnie miłośniczka pływania, tenisa, skandynawskich kryminałów i dumna właścicielka kota Apostrofa.