Nietrudno złapać biegowego bakcyla. Nieco większym wyzwaniem może jednak okazać się skompletowanie odpowiedniej garderoby, a konkretnie – butów do biegania, które sprawdzą się w różnych warunkach. Jakie zatem obuwie biegowe warto mieć, by trening przynosił Ci jak najwięcej korzyści i satysfakcji?

Poznaj najpopularniejsze rodzaje butów do biegania i dowiedz się, do jakich aktywności służą.

Buty treningowe – na codzienny jogging

Obuwie treningowe to klasyczny, a zarazem najbardziej uniwersalny model butów do biegania, przeznaczony zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Sprawdza się przede wszystkim podczas codziennych, nieco dłuższych, ale przy tym niezbyt szybkich treningów. Nadają się do biegania po utwardzanych nawierzchniach, zapewniając optymalny komfort i minimalizując ryzyko kontuzji.

Buty do biegania treningowe mają dość masywną konstrukcję, grubszą podeszwę i są wyposażone w systemy usztywniające oraz stabilizujące. Dzięki temu obuwie amortyzuje wstrząsy i łagodzi uderzenia o podłoże, a przez to zmniejsza obciążenie stawów. Stopień amortyzacji należy jednak dopasować, uwzględniając rodzaj stopy. O tym, czy masz stopę neutralną, pronującą czy supinującą, dowiesz się z artykułów mojej redakcyjnej koleżanki o doborze damskich i męskich butów do biegania.

Porada eksperta
Kupując buty do biegania, postaw na model dający 0,5-1 cm luzu. Podczas wysiłku stopy puchną, więc nieco większe obuwie uchroni Cię przed powstawaniem odcisków czy otarć.

Buty startowe – niezastąpione na zawodach

Buty do biegania startowe natomiast są niejako przeciwieństwem obuwia treningowego. Na dłuższą metę nie zdadzą egzaminu podczas codziennego długiego joggingu, ale za to są niezastąpione na dynamicznym treningu lub zawodach. Modele te są lżejsze, bardziej miękkie i lepiej dopasowane, zaś systemy amortyzujące i usztywniające są ograniczone praktycznie do minimum.

Buty startowe zapewniają lepszą dynamikę biegu, więc docenią je zwłaszcza doświadczeni zawodnicy, którym zależy na osiąganiu jak najlepszych wyników. Nie należy jednak wykorzystywać ich do codziennych treningów, gdyż nie tylko nie zagwarantują Ci właściwej amortyzacji, ale też szybciej się zużyją.

Buty miejskie – postaw na dobrą amortyzację

Miejskie buty do biegania to, najkrócej rzecz ujmując, obuwie treningowe, ale dostosowane do poruszania się po twardych nawierzchniach. Wiele modeli zalicza się do obu kategorii, niemniej buty miejskie wyróżniają się dużą amortyzacją. Dobiera się ją mając na względzie wagę biegacza – im jest ona wyższa, tym większa amortyzacja jest potrzebna, by buty mogły spełniać swoją rolę.

Jeżeli w opisie danego modelu nie znajdziesz informacji o maksymalnej wadze użytkownika, szukaj obuwia, którego podstawową cechą jest właśnie dobra amortyzacja. Cenną wskazówką może być drop, czyli spadek podeszwy między piętą a palcami – w butach do biegania jest ona ustawiona wyżej. Zazwyczaj wyższy drop, wynoszący około 10-12 mm, jest równoznaczny z lepszą amortyzacją.

rodzaje butow do biegania - buty miejskie

Buty trailowe – idealne na leśne ścieżki

Jeśli masz dość treningów w miejskiej dżungli lub po prostu chcesz cieszyć się aktywnością na łonie natury, przydadzą Ci się buty do biegania trailowe, czyli przeznaczone do biegania w terenie. W ich przypadku ważniejsza od amortyzacji jest solidna podeszwa z bieżnikiem. Zapewnia ona odpowiednią przyczepność na leśnych czy górskich ścieżkach, ułatwia poruszanie się na nierównych nawierzchniach i zapobiega ślizganiu się. Dobre buty trailowe posiadają też wzmacnianą cholewkę, więc jeśli planujesz regularne treningi w terenie, model ten będzie trafioną inwestycją.

Choć nowoczesne technologie stosowane w butach do biegania nie zastąpią treningu, mogą sprawić, że stanie się on przyjemniejszy, bardziej satysfakcjonujący, a przede wszystkim bezpieczniejszy. Sprawdź, jakie buty biegowe przygotowaliśmy dla Ciebie na eobuwie.pl i znajdź model najlepiej zaspokajający Twój sportowy apetyt. Udanego treningu!

Autor

Ewa Majchrzak

Fanka stylu casual i trampek. W jej szafie królują biel, czerń i pastele. Prywatnie miłośniczka pływania, tenisa, skandynawskich kryminałów i dumna właścicielka kota Apostrofa.