Zanim po raz pierwszy wybierzesz się na siłownię, staniesz przed wyborem obuwia do ćwiczeń. Choć na standardowym treningu, zwłaszcza w przypadku osoby początkującej, sprawdzi się większość modeli sportowych, dla własnej wygody i zdrowia, na dobór tego najlepszego warto poświęcić trochę czasu. Jakie zatem buty na siłownię wybrać?

Maksymalna stabilizacja, odpowiednia podeszwa czy wzmocnienie górnej części cholewki – to podstawowe aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając obuwie do ćwiczeń na siłowni.

Jakie NIE powinny być buty na siłownię?

Jestem pewna, że w Twojej garderobie znajduje się co najmniej jedna para butów sportowych. Zastanawiasz się, czy możesz zabrać je na siłownię? Na pewno nie, jeśli jest to model stworzony z myślą o codziennym użytkowaniu, czyli np. sneakersy, a nie uprawianiu konkretnej aktywności.

Dość często popełnianym błędem jest również używanie na siłowni obuwia biegowego. Stopy zachowują się zupełnie inaczej – a przez to mają inne potrzeby – podczas biegu, a inaczej, gdy podnosisz ciężary czy trenujesz na maszynach. Co więcej, ćwicząc na siłowni w butach do biegania, możesz przyczyniać się do szybszego niszczenia znajdujących się w nich systemów amortyzujących i stabilizujących.

Buty KANGAROOS
169.00zł119.00zł
Buty KANGAROOS
169.00zł119.00zł
Buty adidas
329.00zł259.00zł
Buty PUMA
229.99zł
Buty NIKE
549.00zł
Buty NIKE
519.00zł419.00zł
Buty SPRANDI
119.99zł
Buty Reebok
229.00zł
if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6e3bbfef750' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Być może będziesz zaskoczony, ale są osoby, które trening siłowy wykonują w… klapkach. Nie muszę Cię chyba zbyt długo przekonywać o tym, że nie jest to zbyt dobry pomysł. Oprócz braku jakiegokolwiek wsparcia stóp, istnieje całkiem spore i realne ryzyko zranienia lub złamania nogi czy palca, np. przez upadającą sztangę.

Buty na siłownię – na co zwrócić uwagę?

No dobrze, jakie zatem powinny być buty na siłownię? W czasie zakupów zwróć uwagę, by:

  • zapewniały Ci maksymalną stabilizację oraz bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń – będzie to szczególnie istotne podczas treningów z dużymi obciążeniami;
  • miały dość twardą, niezbyt cienką, a przy tym elastyczną podeszwę – zapewni ona stabilizację stopom, a Tobie wygodę, zwłaszcza przy ćwiczeniach, gdzie praca nóg odgrywa istotną rolę;
  • posiadały wzmacnianą górną częścią cholewki – taki model podnosi Twoje bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku niespodziewanego upuszczenia czy upadku hantli.

Porada eksperta
By Twoje nowe buty okazały się naprawdę wygodne, muszą mieć odpowiedni rozmiar. Dobierając obuwie, postaw na model dający 0,5-1 cm luzu, co pozwoli Ci uniknąć odcisków czy otarć.

Buty kulturystyczne, do crossfitu i na fitness

Oprócz tradycyjnego treningu na siłowni interesuje Cię crossfit, kulturystyka lub fitness? Wśród dostępnego obuwia sportowego, znajdziesz także modele przeznaczone do tego rodzaju aktywności.

Buty do crossfitu, które produkuje m.in. firma Reebok, są przystosowane również do krótkich podbiegów czy podskoków. Obuwie kulturystyczne jest dobrze usztywnione i ma lekko podniesioną piętę, co przydaje się np. podczas wykonywania pełnego przysiadu. Z kolei buty na fitness są przewiewne, posiadają podeszwę o dużej przyczepności i są wyposażone w systemy amortyzacyjne. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule mojej redakcyjnej koleżanki o właściwym doborze obuwia na fitness.

Początek nowego roku to dla wielu osób czas postanowień, sprzyjający zmianie nawyków. Twoim celem jest na nowo zaprzyjaźnić się z aktywnością, więc chcesz zacząć chodzić na siłownię? Przygodę ze sportem zacznij od zakupu odpowiedniego obuwia!

Szeroki wybór butów do treningu na siłowni znajdziesz tutaj.

Autor

Ewa Majchrzak

Fanka stylu casual i trampek. W jej szafie królują biel, czerń i pastele. Prywatnie miłośniczka pływania, tenisa, skandynawskich kryminałów i dumna właścicielka kota Apostrofa.