Gdy temperatura spada, a Ty najchętniej nie wychodziłabyś spod kołdry, czas pomyśleć o odpowiednich butach, takich jak ocieplane kozaki. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Przede wszystkim na sposób ocieplenia. Pozwól, że wtajemniczę Cię, czym ogrzewane są kozaki, i który model wybrać, by nie marzły Ci stopy.

Częstą przyczyną przeziębień, o które nietrudno jesienią i zimą, bywa przewianie lub przemoknięcie stóp. Aby tego uniknąć, wybieraj buty nie tylko ze względu na ich wygląd, a i formę ogrzania.

Ocieplane kozaki damskie – futro czy wełna?

Na wstępie mam dla Ciebie wskazówkę. Szukając ciepłych kozaków, nie daj się zwieść pozorom, dokładnie sprawdź, czy ocieplenie nie jest jedynie elementem estetycznym. Niektóre buty są tylko ozdobione futerkiem czy fragmentem wywiniętego na cholewkę kożucha. Tego typu obuwie, choć ładne, nie będzie spełniało swoich funkcji, a bardziej niż jesienią bądź zimą, zda egzamin wiosną.

Kozaki ocieplane wełną

Najwięcej zalet posiada ocieplenie naturalne. Zapewnia ono optymalną temperaturę stopom i zapobiega ich wyziębieniu. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, nie utrudnia skórze oddychania, nie wywołuje nadmiernego pocenia się oraz, co ważne, neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Wyściółka z owczej wełny posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a dodatkowo jest miękka i przyjemna dla stopy.

ocieplane kozaki
Buty ocieplane kożuchem z wełny uchronią Cię nawet przed największymi mrozami

Kozaki ocieplane wełną to gwarancja komfortu termicznego. Zapewniam więc, że nie będziesz musiała wkładać dodatkowej pary skarpet, by uchronić się przed zimnem. Wełna, jak każde włókno, posiada też wady. Po pierwsze filcuje się, po drugie zaś – nie należy do najtańszych.

Czy wiesz, że…?
Doskonałe zdolności termoregulacyjne posiada wełna uzyskiwana z australijskich owiec merynosowych. Włókno to jest wykorzystywane do produkcji popularnych butów EMU.

Kozaki ocieplane futerkiem

Choć urokliwe, zwłaszcza gdy futro wychodzi poza cholewkę, nie mają tak dobrych zdolności termoizolacyjnych jak wełniane. Futerko, wykonane często z materiałów syntetycznych, nie zapewnia odpowiedniej wentylacji stopie oraz sprzyja jej poceniu się. Jeśli więc zależy Ci na tym fasonie, zdecyduj się model z naturalnym włosiem (np. jenota), którego właściwości zapewnią Ci oczekiwany komfort i wygodę.

kozaki z futrem
Kozaki z futerkiem to wyjątkowo kobiece obuwie

Podeszwa ma znaczenie!

Odpowiednie ocieplenie powinna gwarantować nie tylko wyściółka, ale i podeszwa. Pamiętaj, by była odpowiednio gruba (przynajmniej 1,5 cm), aby odgraniczyć stopę od podłoża. Podeszwa ciepłych butów damskich musi być stabilna, tj. płaska, najlepiej z ząbkami, zapobiegającymi poślizgnięciu się. Jeśli chodzi o tworzywo, z którego została wykonana, polecam gumę bądź kauczuk ze względu na ich przyczepność i właściwości amortyzacyjne.

Podsumowując, jeśli jesteś zmarzluchem, polecam Ci kozaki ocieplane wełną, jeśli zaś zależy Ci na elegancji, wybierz model z futerkiem. Na cokolwiek się zdecydujesz, znajdziesz to w sklepie internetowym eobuwie.pl.

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.