Wszystko ma swoją historię. Pozwól, że opowiem Ci o obuwiu, które przeskoczyło do naszych czasów prosto ze starożytnego Koloseum. Rzymianki – bo o nich mowa – mają nietypową przeszłość. Myślę więc, że warto poświęcić im kilka minut lektury. Zainteresowany? Cofnijmy się więc do roku 2500 p.n.e.

Wsiądź ze mną do wehikułu czasu i odkryj fenomen rzymskich sandałów!

Niezwykła legenda gladiatorek

Zwykło się sądzić, że rzymianki były obuwiem mężnych gladiatorów. Nic bardziej mylnego! W igrzyskach brali bowiem udział niewolnicy, jeńcy wojenni oraz więźniowie skazani za pospolite przestępstwa, którzy walczyli (i ginęli!) najczęściej boso. Poza Spartakusem historia raczej nie zapamiętała ich z imienia. Pozwól jednak, że przybliżę Ci, czym w ogóle były rzymianki. Mianowicie: stanowiły one odmianę sandałów wyrabianych ze skór bydlęcych lub jelenich. Składały się z twardej podeszwy i mocujących ją rzemieni, wiązanych wokół kostki (czasem aż do wysokości kolan).

sandały rzymianki
Skórzane rzymianki stanowiły obuwie „nie do zdarcia”.

Powrót w wielkim stylu!

Sandały rzymianki, co ciekawe, zawdzięczają swój renesans kinu. W XX i XXI wieku, na fali popularności tak wielkich hollywoodzkich produkcji, jak Spartakus (1960), Gladiator (200) czy 300 (2006), kobiety odkrywały powłóczyste tuniki, gladiatorskie spódniczki i wysoko sznurowane obuwie. Ciekawi Cię, co moda przejęła z wielkich ekranów? Jeśli tak, zapraszam do dwóch, poświęconych na ten temat artykułów – Szaleje Rzym wspaniały…!” Co moda zawdzięcza kinu epickiemu? oraz Buty damskie, które wypromowały gwiazdy kina XX wieku: Marilyn Monroe, Brigitte Bardot i Audrey Hepburn.

modelka w wysokich rzymiankach
Buty rzymianki – długie i krótkie – szturmem wtargnęły ze świata filmu do… świata mody (Spring 2016 New York Fashion Week/Getty Images)

Porada stylistki
Ispirując się stylem Brigitte Bardot, noś rzymianki do białych T-shirtów i jeasnów długości 7/8.

Duży wpływ na upowszechnienie się „starożytnych” sandałów damskich miała modelka Kate Moss. Po jej prezentacji gladiatorek w Nowym Jorku i Glastonbury, obuwie to zaczęło masowo pojawić się na ulicach całego świata. Szczyt popularności tego modelu przypadł na lata 2008-2009. Wówczas to brytyjska marka New Look sprzedała ponad 100 tys. par w samej Anglii!

Rzymianki na obcasie…? A dlaczego nie!

Rzymianki, choć kojarzone z krwawą batalią, z czasem przeobraziły się w synonim kobiecości. Noszone do zielonej sukienki przez Sarę Jessicę Parker w filmowym hicie Seks w wielkim mieście (2008) stały się obiektem westchnień i pożądania. Nie minęła chwila, jak pojawiły się na nogach takich gwiazd, jak Rihanna czy Kim Kardashian. Wielką ich zwolenniczką jest również polska piosenkarka Doda:

Obecnie sandały typu rzymianki mają wiele wcieleń. Od ażurowych Givenchy po Extreme Gladiators Diora. Królują na wybiegach, ulicach czy plażach. Szczególną uwagę zwracają w szczególności rzemykowe modele wiązane przed kolano. 

Mam nadzieję, że urzekła Cię historia sandałów rodem ze starożytności. Daj się uwieść ich szczególnemu pięknu, wybierając jeden z modeli dostępnych w ofercie sklepu internetowego eobuwie.pl.

Sandały CAPRICE
269.00zł189.00zł
Sandały CAPRICE
249.00zł179.00zł
Sandały CAPRICE
249.00zł179.00zł
Sandały CAPRICE
239.00zł179.00zł
if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6e95d594129' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.