Dla wielu weganizm to nie tylko sposób żywienia, ale i styl życia. Weganie świadomie rezygnują z wszystkiego, co odzwierzęce. Posiłków, kosmetyków, ubrań czy butów. Czym wyróżniają się tzw. vegan shoes, i skąd pewność, że są w 100 proc. wegańskie? Już za chwilę poznasz odpowiedź!

Nawet jeśli do produkcji obuwia użyto skóry ekologicznej (czyli: syntetycznej), nie ma gwarancji, że buty są w pełni wegańskie. Dowiedz się więcej!

Co to są buty dla wegan?

Parafrazując znaną maksymę – wszystko, co zwierzęce, jest tym butom obce. Do produkcji wegańskiego obuwia używa się wyłącznie tworzyw i substancji sztucznych, lub naturalnych pochodzenia roślinnego. I mowa tu nie tylko o materiałach, ale i klejach. Choć niewielu o tym wie, kleje (m.in. glutynowe, kazeinowe czy żelatynowe) uzyskiwane są z kości i skór. Niestety, nie wszystkie marki podają tak szczegółowe informacje na temat sprzedawanych przez się butów. A jak łatwo ocenić: obuwie, do którego produkcji użyto eko-skóry i klejów pochodzenia odzwierzęcego – nie jest wegańskie.

Wegańskie buty wizualnie niczym nie różnią się od niewegańskich. Na zdjęciu od lewej: Glany DR. MARTENS, sneakersy SAUCONY, trekkingi LA SPORTIVA oraz buty sportowe MERRELL

Jak więc mieć pewność, że przy produkcji danego modelu butów nie ucierpiało żadne zwierzę? Ano: podczas zakupu obuwia przez internet, warto sprawdzić, jakie technologie w nim zastosowano. Jeśli jest tam adnotacja: „Vegan Friendly”, możesz spać spokojnie.

Vegan friendly, czyli buty przyjazne zwierzętom

Jak można przeczytać w leksykonie technologii, dostępnym na eobuwie.pl: pod nazwą Vegan Friendly kryją się buty, w których zastosowano 0% produktów zwierzęcych, a które zapewniają 100% komfortu i stylu. Tego typu dopisek stosują m.in. marki Dr. Martens, La Sportiva, Merrell czy Saucony. Poniżej zdjęcie metalicznych, wegańskich martensów, dostępnych w ofercie sklepu eobuwie.

Czy wiesz, że…?

Ostatnio dużą popularnością wśród wegan (i nie tylko!) cieszą się ubrania oraz buty ze… skóry z liści ananasa. Są one nie tylko przyjazne naturze, ale i trwałe oraz oddychające.

buty z ananasa
Photo by Pineapple Supply Co. on Unsplash. Buty z ananasa? To nie żart!

Jak udowadniają producenci obuwia, wegańskie mogą być zarówno sneakersy, jak i sandały czy glany. I choć łatwiej o zakup sportowych butów dla wegan, eleganckie modele powoli wślizgują się na rynek. Nota bene, jeśli zależy Ci na losie zwierząt, z pewnością myślisz i o środowisku. Polecam Ci jeden z artykułów na blogu, w którym opisuję fenomen eko-technologii.

Czy wegańskie buty są droższe?

Nic z tych rzeczy! Wszystko zależy od marki i typu obuwia. Ba, zdarza się, że buty dla wegan są tańsze, jakoby do ich produkcji użyto tworzyw sztucznych, a nie skór naturalnych. Wegańskie modele nie wyróżniają się niczym szczególnym, jeśli więc chcesz mieć pewność, że buty nie bazują na produktach odzwierzęcych, poszukaj oznaczenia (często jest to zielony listek czy literka V) lub skontaktuj się z producentem. Na zdjęciu etykieta wegańskich martensów:

Wszystkim miłośnikom mody wegańskiej, polecam buty w technologii Vegan Friendly, których nie brak w ofercie sklepu eobuwie. Żyj i ubieraj się w zgodzie z własnym sumieniem!

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.