Zawody związane z modą. Znasz wszystkie?
Moda niejedno ma imię. A prócz projektantów i modeli pracują w niej nawet prawnicy. Branża fashion rozgałęzia się na wiele różnych zawodów, czasem zupełnie nieoczywistych. Jesteś ciekaw, ile jest profesji związanych z modą? Poniżej znajdziesz szczegółową rozpiskę, z której wszystkiego się dowiesz!
Fotografowie, szafiarki, styliści… wbrew pozorom, moda to naprawdę złożona branża. Czas ją poznać do podszewki!
Zawody związane z modą
Model
Najpopularniejszym zawodem związanym z modą jest niewątpliwie model(ka), czyli osoba zajmująca się pozowaniem oraz demonstrowaniem strojów na wybiegach. Model pełni rolę żywego manekina, a jego głównym celem jest pierwszorzędna prezentacja produktu. Oczywiście tu również występują rozgałęzienia – przykładowo można wskazać wiele różnić pomiędzy pracą fotomodela a modela wybiegowego.
Ponadto rozróżniamy modelki w rozmiarze 0 i plus size (curvy model). Niedawno miałam okazję rozmawiać z uczestniczką programu #Supermodelka Plus Size Patrycją Greinke, która zdradza nieco zawodowych smaczków.
Projektant mody
Coco Chanel, Calvin Klein, Christian Dior… lista wybitnych projektantów mody nie ma końca. To oni kreują trendy i przewodniczą branży fashion. Projektowanie ubrań wymaga ogromnej wiedzy, determinacji i kreatywności. Tu liczy się każdy detal – od fasonu po najmniejszy guzik.
Coraz więcej młodych osób próbuje sił w projektowaniu. Jedną z ciekawszych kolekcji stworzyła ostatnio Patrycja Segedyn − świeżo upieczona absolwentka SAPU i zwyciężczyni konkursu Cracow Fashion Awards 2020.
Stylista, personal shopper − popularne zawody związane z modą
Zawód stylisty jest coraz popularniejszy. To oni (one) podpowiadają, jak skompletować spójną garderobę, aby wzrosła nasza samoocena. Stylista pełni funkcję doradcy oraz kreatora wizerunku. Jest swoistym psychologiem ds. mody. Idealnym tego przykładem jest Monika Jurczyk OSA, czyli pierwsza polska personal shopper. Osa głęboko wierzy, że ubrania to narzędzia do poważniejszych zmian w życiu. Zresztą posłuchaj sama!
Kolorysta
Analiza kolorystyczna nie należy do najprostszych. Często mamy problem, aby oszacować barwę własnej karnacji, a co dopiero dobrać pod nią garderobę. Tym właśnie zajmują się koloryści. Żartobliwie można powiedzieć, że posiadają trzecie oko, dzięki któremu widzą więcej niż przeciętni śmiertelnicy. Ostatnio gościłam autorkę popularnej książki „Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej” − Aleksandrę Frątczak-Biś. Jej poradnik zmienił mój stosunek do mody, dlatego gorąco Ci go polecam.
Fotograf mody
Moda bez fotografa to jak kot bez ogona. To oni odpowiadają za zdjęcia produktowe czy sesje portretowe. Muszą uchwycić piękno w obiektywie. Doskonały fotograf mody potrafi zatuszować niedoskonałości i wyróżnić atuty sylwetki bez pomocy zaawansowanych programów graficznych. W końcu – jak mawiały słynny reporter Don McCullin – „moda nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem”.
Prawnik mody
To zawód, o którym mało kto słyszał (szczególnie w Polsce). Prawo mody jest nadzwyczaj szerokim i złożonym pojęciem, związanym m.in. z zarządzeniem własnością intelektualną. Jedną z najsłynniejszych prawniczek − obsługujących podmioty z branży fashion − jest Agnieszka Witońska-Pakulska. Posłuchaj, z czym zmaga się na co dzień!
Krawiec(owa)
Wbrew pozorom i utartym schematom, krawiec nie jest tylko prostym rzemieślnikiem. Kobiety coraz chętniej eksperymentują z modą, sięgając po babcine maszyny do szycia. Czasem wystarczy skrócić spodnie, aby zmienić starą rzecz na nową. O urokach krawiectwa opowiedziała mi niedawno Róża Rozpruwacz, której pseudonim mówi sam za siebie.
Redaktor modowy
Zawód redaktora modowego wymaga przede wszystkim zorientowania – zarówno w trendach jak i aktualnych wydarzeniach. Dziennikarz branżowy powinien mieć szeroką widzę z zakresu historii mody i designu. To pośrednik, który „ujarzmia” modę w środkach masowego przekazu.
Trendwatcher
Trendwatcher to człowiek od monitorowania, analizowania i prognozowania trendów. Jego praca polega na ciągłej obserwacji, a następnie… wysuwaniu wniosków. To dość nietypowy zawód, wymagający ogromnej wiedzy i przede wszystkim cierpliwości. Więcej w tym temacie możesz usłyszeć od Agnieszki Polkowskiej, która gościła w podcaście FashionExpress.
Trendsetter, fashionista, bloger modowy… nieformalne zawody związane z modą
Te pojęcia cieszą się ostatnio ogromną popularnością, a dotyczą po prostu miłośników mody! Coraz więcej osób zarabia na promowaniu produktów w Internecie. Według ogólnych statystyk, najwięcej inspiracji czerpiemy z Instagrama. Piękne zdjęcia zachęcają do zakupów i napędzają przemysł. Jedną z moich ulubionych polskich fashionistek jest Milena Halczuk (milena_blog). Kogo Ty obserwujesz?
I jak, znałeś wszystkie zawody związane z modą? Który chciałbyś wykonywać?
Ikona wpisu: Photo by Alexandra K on Unsplash