W tym artykule:
Jakie buty do biegania na bieżni? Vademecum sportowca
Do biegu, gotowy, start! A co, gdy początek i meta są w tym samym miejscu? Trening na bieżni ma wiele zalet. Możesz ćwiczyć niezależnie od warunków atmosferycznych czy ciekawskich spojrzeń przechodniów. Ale, jak to w sporcie, ciężko o efekty bez odpowiedniego przygotowania. Pozwól więc, że ułatwię Ci to zadanie i podpowiem, jakie buty do biegania na bieżni wpłyną na jakość i komfort Twojego treningu!
„Jeśli biegasz, jesteś biegaczem. Nie ma znaczenia, jak szybko ani jak daleko” – mawiał amerykański maratończyk John Bingham. Podejmij wyzwanie!
Jakie buty do biegania na bieżni elektrycznej?
Bieżnia elektryczna, w przeciwieństwie do mechanicznej (magnetycznej), nie jest napędzana siłą mięśni, a silnikiem. Aby trening na taśmie był efektywny, zacznij od doboru odpowiedniego obuwia. Czym powinno się ono wyróżniać? Jako żarliwy zwolennik tej formy aktywności, z chęcią Ci podpowiem. Oto kilka podstawowych cech, na które warto zwrócić uwagę, kupując buty do biegania po bieżni:
PODESZWA
Nie jest tak ważna, jak podczas biegów terenowych. Mimo to powinna zapewniać odpowiednią amortyzację i właściwą przyczepność. I choć chropowata taśma zapobiega poślizgnięciom, obuwie o nieregularnych wypustkach na bieżniku zapewni stopie lepsze przyleganie, a Tobie – stabilność.
ODDYCHAJĄCA CHOLEWKA
Aby zredukować pocenie się stóp, zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana cholewka butów do biegania na bieżni. Odpowiednią wentylację i termoregulację zapewnią modele z przewiewną siateczką, np. marki Reebok.
Zobacz szeroki wybór męskich butów treningowych do biegania dostępnych w naszym sklepie.
WKŁADKA
Spełnia szereg ważnych funkcji. Odpowiednio wyprofilowana podpiera sklepienie stopy, zapobiegając niewydolności więzadłowo-mięśniowej. Ponadto zwiększa amortyzację oraz, co istotne, pochłania wilgoć, chroniąc przed namnażaniem się bakterii. Chcąc więc zapewnić sobie maksymalny komfort, nie zapomnij wziąć jej pod uwagę!
Biegnąc za marzeniami
Aby zachować dobrą formę przez cały rok, zimą możesz biegać na bieżni, latem zaś ruszyć do pobliskiego lasu bądź parku. Pamiętaj jednak, by osobną parę butów przeznaczyć do treningów w zamkniętej przestrzeni, a osobną do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Jeśli zastanawiasz się, jakie właściwości powinny spełniać modele sportowe przeznaczone do aktywności w plenerze, polecam Ci artykuły moich redakcyjnych koleżanek: Damskie buty do biegania – jakie wybrać?, Jakie buty do biegania dla mężczyzn? Garść praktycznych porad oraz Jakie buty do biegania zimą?.
Zaopatrzyłeś się już w odpowiednie buty do biegania na bieżni (gratuluję!), jednak wciąż nie masz pewności, jak prawidłowo na niej ćwiczyć? Wobec tego polecam Ci obejrzenie poniższego wideoporadnika:
Jak wynika z badań duńskich naukowców, regularne bieganie wydłuża życie o ok. 6 lat. Nie czekaj więc dłużej, wskocz na bieżnię i czerp radość ze sportu!